Blog

KUANTAMET Medikal Kaplama Alanındaki Öncülüğünü Yeni AR-GE Çalışmaları İle Sürdürüyor

Medikal kaplama alanında Türkiye’de öncü firma olan Kuantamet yeni Ar-Ge çalışmalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket Müdürü Petek Kartalkanat, kaplama konusunda daha ileriye gitmek için yeni yöntemler üzerinde çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek “AR-GE grubumuz yeni yöntemler konusunda epey ilerleme kaydetti. TUBİTAK destekli PVD (Physical Vapor Deposition) kaplama cihazını çok yakında bitiriyoruz. Prototip vakum kazanı, difüzyon pompası, plazma torch tamamen kendi bünyemizde ve kendi sermayemizle geliştirildi. Sistem devreye girdiğinde TiN, TiAl gibi kaplamalar ile siyah kaplama (Black Coating), elmas benzeri karbon (Diamond like carbon) kaplama çeşitleri ile pazara gireceğiz. Bu sistemle ayrıca otomotiv, aeorospace, askeri, dekorasyon, seramik, takı ve aksesuar sektörlerine de hizmet verebileceğiz. Talep gelmesi durumunda PVD kaplama cihazımızı seri olarak üretip satma düşüncemiz de bulunmaktadır.” dedi.

2012 Yılında kurulan Kuantamet Kimya ve Radyasyon Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. yurt içinde öncülüğünü yaptığı medikal kaplama hizmetini uluslararası kalite ve standartlara uygun olarak sürdürüyor. Türkiye’de biyomedikal teknolojinin geliştirilmesine odaklandıklarını belirten Şirket Müdürü Petek Kartalkanat, “bu manada fikir üretmek, tanıtmak, geliştirmek, verimlilik ve güvenilirlik yoluyla sürekli iyileştirmeye yatırım yapmak ön önemli hedefimiz.” dedi.

Medikal kaplama alanında tıbbi cihaz sektörüne yaklaşık 10 senedir hizmet verdiklerini belirten Kartalkanat, “yaptığımız işten bahsedersek; vücudun içine uygulanan ortopedik implantların kemiğe hızlı entegrasyonu (osteoentegrasyon) için hydroxyapatıte tozu ve /veya medikal grade titanyum tozu ile kaplanmasında faaliyet göstermekteyiz . Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan ‘plasma spray’ yöntemine geçmek için gerekli tüm çalışmalarımız tamamlanmakta ve çok yakında hizmete girecektir.” şeklinde konuştu.

Hizmet verdikleri kaplama sektöründe önceliklerinin daima kalite olduğunu ifade eden Petek Kartalkanat, “kalite anlayışımızı sürekli geliştirerek insan ve çevreye duyarlı öncü bir şirket olmak tek amacımız. Kaplama sürecimiz Uzman Fizikçi ve Kimyacılar tarafından denetlenmektedir.” diye konuştu. Var olabilmenin temelinin üretmek olduğunu söyleyen Kartalkanat, “Bu yüzden özellikle son yıllarda süregelen yerli üretime destekle iç piyasada yadsınamayacak bir yer aldık.” dedi.

Hedefimiz En Kısa Sürede Dünya Kaplama Firmaları Arasına Girmek

Petek Kartalkanat, Yurt içi ve yurt dışı pazarlama stratejileri hakkında ise şunları söyledi. “Öncelikle pandemi süreci hem ülkemizde hem de dünyada ağır sonuçlara yol açtı. Özellikle Sağlık Sektörü de bu süreçte en ağır darbeyi alan sektörlerden bir tanesi. Ameliyatların ertelenmesi, vakaların azalması bizi de doğrudan etkiledi. Fakat bu süreci en az hasar ile gerekli önlemleri alarak üretimimizi hiç durdurmadık. Kapasitemizi azaltmadan üretimimize devam ettik. Umuyorum ki Dünya olarak bir daha böyle bir tehditle karşılaşmayız.

Yurt içi piyasada iyi bir yere sahibiz elimizden geldiğince tüm firmalara hizmet vermeye çalışıyoruz, hedefimiz yurtdışında da adımızı duyurarak en kısa sürede Dünya kaplama firmaları arasına girmek. Yurtdışından gelen talepler üzerine çalışmalarımız başlamıştır. Kısa bir süre sonra yurtdışı piyasasına ilk adımı atmış olacağız.”

PVD (Physical Vapor Deposition) Kaplama Cihazını Çok Yakında Bitiriyoruz

Kaplama konusunda daha ileriye gitmek için yeni yöntemler üzerinde çalıştıklarını belirten Kartalkanat, “AR-GE grubumuz yeni yöntemler konusunda epey ilerleme kaydetmiştir. TUBİTAK destekli PVD (Physical Vapor Deposition) kaplama cihazını çok yakında bitiriyoruz. Prototip vakum kazanı, difüzyon pompası, plazma torch tamamen kendi bünyemizde ve kendi sermayemizle geliştirilmiştir. Sistem devreye girdiğinde TiN, TiAl gibi kaplamalar ile siyah kaplama (Black Coating), elmas benzeri karbon (Diamond like carbon) kaplama çeşitleri ile pazara girebileceğiz. Bu sistemle ayrıca otomotiv, aeorospace, askeri, dekorasyon, seramik, takı ve aksesuar sektörlerine de hizmet verebileceğiz. Talep gelmesi durumunda PVD kaplama cihazımızı seri olarak üretip satma düşüncemiz de bulunmaktadır.

Türkiye Pazarında Fark Yaratmaya Devam Edeceğiz

Hedefimiz yüksek kalite sağlayarak tüketici beklentilerini en üst düzeyde karşılamak, dünya genelinde hizmet veren kaplama firmaları arasında iyi ve yenilikçi firmalardan biri olmaktır. Pazardaki üstün konumumuzu güçlendirmek amacıyla araştırma ve geliştirmeye sınırsız yatırım yapmaktayız. Bu alandaki kararlılığımızı bugün olduğu gibi gelecekte de sürdüreceğiz. Güçlenen kadromuz ve gelişen anlayışımız ile Türkiye pazarında fark yaratmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.